Federico Severino

1953 yılında Brescia’da doğan Federico Severino,halen Franciacorta (Brescia) ‘da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir. Karmaşık ve eklektik bir kişiliğe sahip olan sanatçı Felsefe okumuş ve kariyer yaparken sanat çalışmalarını geliştirmeye çalışmıştır.

Eserleri, kuvvetli gerilimleri dengeleme yeteneğine derinlemesine sahip olması nedeni ile yaratıcı ve güçlü bir artistin izlerini taşır.İkonlaştırma becerisi ile de efsanevi ve kutsal figürleri eşliğinde gerçek ve hayal arasında sıkı bir ilişki kurmuş , çağdaş heykel panoraması içinde ayırt edici bir dili ve ritmi kabul etmiştir. Onun figürleri mitler ve tanrısal figürlerdir.

Sanatsal çalışmaları eleştirmenler ve ulusal medya tarafından sıkıca takip edilen Federico Severino, benimsediği kutsal ana temaları ile etkileyici eserler üretmeye devam etmektedir. Birçok özel koleksiyonda eserleri bulunan sanatçının Brescia meydanı ve parkındaki bronz heykelleri dışında S.Paolo di Brescia,Valle Canonica ve Basso Semino bankaları ile SS.Pietro e Paolo,Santa Casa di Nazareth, Verolavecchia , Dorotee da Cemmo, Rosario, Calvisano ve S.Antonio Abate kiliseleri ile daha bir çok kilise ve kutsal mekanda bronz eserleri yer almaktadır. Bresicia Katedralindeki sandalyeyi ve Padergnone Kilis kapısını yapmıştır.