Roberto Ferri

RobertoFerri 1978 Taranto’da doğdu. 1996 yılında «Lisipo» sanat lisesinden mezun olduktan sonra resmini kendi öğrenimiyle kavramaya devam eder. 1999 yılında Roma’ya taşınmasıyla birlikte Cinquecentove Ottocentoarası döneminlerinantik resim araştırmaları sürdürdü. Özellikle Caravaggio ve David, Ingres, Girodet, Géricault, Gleyre, Bouguereau gibi Akademi ustaların sanatlarına odaklandı.

2006 yılında Roma Güzel Sanatlar Akademisi,sahne tasarımı scenography bölümünden yüksek başarıyla mezun olan Roberto, 3 sene boyunca GaetanoCastelli ve son senesindeFracescoZito’dan ders aldı.

RobertoFerri’nin sanatı Barok ressamlarına duyduğu derin sevgi ve hayranlığından beslenir. Esin aldığı ustaların arasında başlıca MichelangeloCaravaggioaynı zamanda Romantizm ve Sembolizmi temsil eden sanatçılardan da etkilendiğini söyleyebiliriz.

2014 yılında bugün Katolik dünyasının lideri olan Papa Francesco için özel portresini resmetmek ile onurlandırıldı.

Çalışmaları Roma, Milano, Londra, Paris, New York, Madrid, Barcelona, San Antonio, Miami, San Antonio, Katar, Dublin ve Boston’da önemli özel koleksiyonlarda temsil edilmektedir. Ayrıca Venedik Bienali 2011 yılının tartışmalı İtalyan pavyonunda ve Kitsch Bienali 2010 yılında Palazzo Cini, Venedik’te sergilenmiştir.

2012 yılından bu yana Türkiye'de Galeri Selvin ile çalışmaktadır.

Kişisel Sergiler:

- 2014 pressoAtelierMarcelloTommasi, Firenze
- 2013 “ROBERTO FERRI NoliForasIre e la presentazionedellaViaCrucisper la CattedralediNoto” PalazzodelleEsposizioni, sala fontana Roma.
- 2011 “54. BIENNALE DI VENEZIA” Museod'ArteSacra, Salemi.
- 2009 "ROBERTO FERRI – BEYOND THE SENSES/ OLTRE I SENSI”L' IstitutoItalianodicultura, Londra.
- 2007 “Tuscia Opera Festival” nelPalazzodeiPriori, Viterbo.
- 2006 “Toscana Festival” PalazzoVecchio, Firenze.
- 2004 “RobertoFerri e la Luce del corpo”Galleria “IlLabirinto”, Roma.
- 2003 PremiodiScenografia “AntonioValente” Sora.
- 2003 “RobertoFerri e il sogno del Parnaso” Genzanodi Roma.