BATIDAN BAHAR ESİNTİLERİ
RESİM SERGİSİ

Galeri Selvin bahar ayını yabancı sanatçıların ağırlıklı natürmort eserleriyle karşılıyor.

Sergide dünyaca ünlü pastel sanatçısı portre ressamı ve natürmort konularının, figürlerin, manzaraların ve iç mekanların ressamı olan Firmin Baes'in eserleri dikkat çekmektedir.

Sergide yer alan sanatçılar;

Angelina DRUMAUX (1881-1959) Çiçek natürmortlarına odaklanan Belçikalı bir ressamdı. Eserlerinde portreler, manzaralar, deniz manzaraları, natürmortlar ve her şeyden önce çiçek resimleri yer alıyor. Drumaux'nun eserleri Brüksel'de Belçika devletinin koleksiyonunda ve Liège, Gent ve Paris şehirlerin müzelerinde bulunmaktadır.

Frans MORTELMANS (1865-1936) Belçikalı ressam ve gravürcü Frans Mortelmans 1876'dan 1886'ya kadar Antwerp Victor Güzel Sanatlar Akademisi'nde Lucas Victor Schaefels ve Charles Verlat'tan eğitim aldı. Başlangıçta portreler, tarih resimleri, deniz ve yaşam sahneleri üretti, ancak daha sonra natürmortlar ve özellikle de önemli başarılar elde ettiği çiçek kompozisyonları konusunda uzmanlaştı.

Johan Laurentz JENSEN (1800-1856) Danimarkalı ressam Johan Laurentz Jensen Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimine paralel olarak, Christoffer Wilhelm Eckersberg ve Cladius Detlev Fritzsch’in öğrencisi oldu. Çiçek düzenlemeleri genellikle hem dekoratif hem de sembolik bir değere sahipti. Danimarkalı bitkilere genellikle egzotik çiçekler ve meyveler, bazen de kuşlar eşlik ediyordu.

Johannes GRENNESS (1875-1963) Johannes Grenness, Norveç'in Drammen kentinde doğdu ancak hayatının çoğunu Danimarka'da geçirdi. Münih'teyken PS Krøyer'in resim okulunda ve ayrıca Wassily Kandinsky'nin (1866-1944) yanında okudu. Bir portreci olarak oldukça kabul görüyor ancak manzaraları 'en plein air' izlenimci bir tarzda boyamaktan hoşlanıyordu.

Charles PERRON (1893- 1958) Carles Perron Manzara, natürmort ve nü resimleriyle tanınır. Sanatçının bir tablosunun arkasında bir galeri etiketinde şu yazı bulunmuştur Charles Perron 1893'te Plesse'de doğdu ve manzaraları, natürmortları ve çıplaklarıyla tanınıyor. Onun hassas natürmort kompozisyonları özellikle Chardin'in tarzını ve ruhunu hatırlatıyor ve 1921'deki ikinci "Roma Grand Prix'si" de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. Societe des Artistes Francais'in üyesidir ve 1928'de hem altın hem de gümüş madalya kazanmıştır.

Firmin BAES (1874-1943) Firmin Baes (1874, Saint-Josse-ten-Noode - 1943, Brüksel) Belçikalı empresyonist bir ressamdı. Dekoratif ressam Henri Baes'in oğlu Firmin Baes, portre ressamı ve natürmort konularının, figürlerin, manzaraların ve iç mekanların ressamı olarak faaliyet gösteriyordu.

Jef Van DeFACKERE (1879-1946) Van de Fackere, 25 yaşında Bruges Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretmen olan erken gelişmiş bir yetenekti. O, başkalarının becerilerini geliştirirken ovaların zengin sanatsal mirasına dalmış bir Akademi adamıydı.

Jean RETS (1910-1998) Rets, renkler ve şekiller arasındaki oranlara odaklandı. 1956'dan itibaren yardım amaçlı çalıştı. Bu yeni yaklaşım, sanat entegrasyonu projeleriyle sonuçlandı. 1960'lı yıllarda eserlerine neonları dahil ederek optik sanatlarla ilgili sanatlar yaptı. 1990 yılında kariyerinin sonuna kadar sanatsal varsayımlarına sadık kaldı.

Marcel LEPRİN (1891- 1933) Farklı üslupları onun zihinsel ve maddi durumunu ifade eden üç dönemi, özellikle büyük tablolardan oluşan Marsilya dönemini ayırt edebiliriz. dekoratif duvar resimleri, Montmartre dönemi oldukça karanlık ve ticari, taşra gezileri dönemi ise daha sıcak ve daha yaratıcı. Boğa güreşi resimlerinde de resmedilmiştir.

Leprin'in resimleri bugün çoğunlukla Ulusal Modern Sanat Müzesi'nde ve Paris Şehri Modern Sanat Müzesi'nde, Carnavalet Müzesi'nde, Montmartre Müzesi'nde ve Cenevre'deki Petit Palais Müzesi'nde görülebilmektedir.

Emile BOUTİN (1874- 1951) Émile Boutin bir mimar, ressam, gravür ve heykeltıraştır.

Sergiyi 21 Mart - 20 Nisan tarihleri arasında Arnavutköy Galeri Selvin'de görebilirsiniz.