MAHMUT KARATOPRAK
"SUYUN BOĞULDUĞU YER"
RESİM SERGİSİ

Karatoprak’ın "Suyun Boğulduğu Yer" isimli sergisi hakkında şunları söyleyebiliriz; Kimileri için geçmiş, tanıkların sorgulanabildiği bir süreçtir bazen. Bu tanıkların izlerinin, yapıtlarda yer alması, geçmiş deneyimlerden edinilen kazanımların bu gün ile harmanlanarak, gelecek için yeni anlamlar kazanması demektir. Her ne kadar modernizm bu tanıkların şahitliğini yok saysa, onları modası geçmiş masal kahramanları gibi görüp, tarihin karanlık bilinmezliğine mahkum etse de, tarih çok geçmeden yardıma koşmuştur. Bu günkü tarih her geçmişe atılan adımın "gerileme" olmadığını, böyle bir eylemin yalnızca ileriye doğru atılabilmek için bir "ivme kazanma" süreci olduğunu hatırlatır.

Böyle bir ivmeyle geçmişle gelecek arasında sıkı bir bağ kuran Karatoprak'ın eserleri günümüzde yeniden yaşam bulan "Eski'nin" gelecekte parlayan çağdaş yüzü olarak görülebilir. Karatoprak’ın çalışmaları,gerek teknik ve malzeme olarak gerekse seçilen konu, imgeler ve kendine özgü anlatımıyla "Geçmişin sessiz tanıklığını" yaparken,sanki geleceğe ait kehanetlerde bulunacak bilge tavrıyla modern dünyanın pencerelerinden görsel alanımıza sızarlar.Günümüzde bu çalışmalar ikonografik üslubun sınırlarını zorlayan imgeler cümbüşüdür.Günlük hayatımızın içinde yer alan çok sıradan ve gözardı ettiğimiz her türlü nesneler belli bir disiplin içerisinde bizlere gülümser. Tabii Mahmut Karatoprak'ın olmazsa olmazı, yorgun, dingin, bilge, çok sevmiş ama hüzünlü kadınları ile beraber... Bir su damlası gibi berrak ve tertemiz...

5 Aralık - 5 Ocak tarihleri arasında Mahmut Karatoprak’ın eserlerinden oluşan "Suyun Boğulduğu Yer" isimli resim sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.