CEMİL GÜÇ
"HEGEMONYA / HEGEMONY"
HEYKEL SERGİSİ

Heykeltıraş Cemil Güç, çalışmalarında genel olarak yontu tekniğini kullanmaktadır.

Anlatım dili olarak izleyiciyi, basit alışılmış nesneler ve figürler kullanarak, zamanı-zamansızlığı, neden-niçini, olur mu-olmaz mı gibi zihin kurcalayıcı sorularla baş başa bırakmayı amaçlamaktadır.

İnsanlık tarihinde, erkek hegemonyası karşısında kadın genel olarak ezilmiş ötelenmiş ve ikinci planda kalmıştır. Kalmaya da devam etmektedir.

Bu durumu eleştirel anlamda ele alan Cemil Güç 8 Ocak 2014 de GALERİ SELVİN de açılacak olan HEGEMONYA / HEGEMONY adlı heykel sergisinde, bazı hayvan ve insan figürlerini sembolik ve simgesel anlamda kullanarak erkek hegemonyasının adaletsiz eziciliğini form ve biçim dili olan heykelleriyle betimlemiştir.

Bu sembolik ve simgesel olarak kullanılan figürlerde erkek Horoz ve Koç biçimleriyle irdelenmiş, kadın ise en yalın haliyle form ve biçim almıştır. Fakat bu yalınlığın yanında tamamıyla deformasyona uğramış bir tarafını da gözardı etmemek gerekir.

Sanatçı çalışmalarına İstanbul Maslak'ta kendi atölyesinde devam etmektedir.

8 - 31 Ocak tarihleri arasında Cemil Güç’ün eserlerinden oluşan “Hegemonya / Hegemony” isimli heykel sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.