FERİDUN ORAL
MONA LİSA BURUK BİR TEBESSÜMÜN KISA HİKAYESİ
KİTAP VE SERGİ

Kitap-sergi, İstanbul’daki bir köy berberinde, eski bir çerçevede asılı duran, Mona Lisa’nın, yıllardır tüm sanatseverlerin aklını kurcalayan o meşhur müstehzi ve gizemli gülümsemesinin ardındaki bilinmeyenleri anlatıyor.

Feridun Oral köy berberindeki bu ilginç rastlantıdan aldığı ilhamla, Floransa (Toscana bölgesi) gezisi sonrası, benzersiz ironisiyle bunu kitap-sergiye dönüştürmüş. Bu dönüşüm, adeta 510 yıl önceki tarihe tanıklık ediyormuş gibi hissettiren benzersiz ve çok yaratıcı kurgusal bir hikaye.

Leonardo Da Vinci, Mona Lisa ve hayali kahraman Lanzi’nin adeta günümüze kadar korunarak gelmiş hissi veren eşyaları ve tasarımları, her detayı ile bizi kitaptaki olaylara inandırmayı başarıyor. Fantastik ama bir o kadar da gerçek görünen bu hikaye adeta Fİ tarihine tanıklık ediyor ve Floransa ile İstanbul arasındaki hoş benzerliklerle noktalanıyor. Bu kurgusal hikayenin yer aldığı kitabın sayfaları arasında dolaşmak ise benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Ayrıca sergide tıpkı bir müzeden çıkarken, kitap, hediyelik eşyalar, hatıralar satılan müze shop bölümünün olması izleyenlerdeki gerçeklik algısını güçlendiriyor.

Feridun Oral bu kez Mona Lisa’nın buruk tebessümünün anlamlı, ironik ve şaşırtıcı hikayesinin bilinmeyenini 23 Ekim - 17 Kasım tarihlerinde gözler önüne seriyor.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.