BERRİN KAYMAN
"EVİRE ÇEVİRE"
HEYKEL SERGİSİ

1975 İzmit doğumlu sanatçı, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Lisans, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Halen, Heykeltraş Yunus TONKUŞ ile heykel çalışmalarına devam etmektedir.

2005 yılında Japonya'da, Tokoname şehrinde, Geleneksel Japon seramikçiliğinde, Anagama, Noborigama fırınları ile ilgili inceleme, uygulamalı fırın inşası ve geleneksel pişirim yöntemleri üzerine çalışmalar yaptı. 2009 yılında, Singapur Art Show kapsamında, Singapore Art @ Wessex Estate Art Comunity Open Studio, Joy Clay & Art Studio'da, davetli sanatçı olarak Geleneksel Çanakkale seramikleri üzerine, Seramik demostrasyon gerçekleştirdi. Geleneksel Çanakkale Seramikleri, Sır ve Astar bünyeleri üzerine araştırmalar yapmış olup, Suna İnan KIRAÇ Vakfı (AKMED) Çanakkale Seramikleri Kolokyumu, XIX. Ulusal Kimya Kimya Kongresi, 3.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumularında yayınlanmıştır. 1998 Yılında "İzmir Rotary Kulübü Altın Testi Seramik yarışmasında ''BİZİM SINIF" adlı eseriyle Özel Ödül", 2000 yılında, "T.C. 61. Devlet Resim, Heykel, Özgün Baskı ve Seramik Yarışması - Seramik Dalında "SU" adlı eseriyle, Başarı Ödülü", 30. The Chelsea International Fine Art Competition' da Heykel alanında, Onur Mansiyonu aldı. Üç kişisel, Seramik Heykel sergisi bulunmaktadır. Ulusal ve uluslar arası pek çok karma sergilerde eserleri sergilenmiş olup, Japonya, Singapur, Yunanistan, ABD, Bosna Hersek ve Türkiye'de, kurum ve şahış koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Hür Teşebbüs sanat grubu kurucu üyesidir. 2001 yılından beri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde, Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Sergisi hakkında,

Yaşam gerçeği, sadece bizim anlayıp, algılayabildiğimiz ayrıntılar içerisinde, dengeler kuruyor ve alternatifler üretiyor. Değişikliklere her zaman açığızdır ama değiştiğimizi ya da değiştirildiğimizi fark etmeyiz. Doğrudan kurgulayamadığımız fakat hissettiğimiz gerçeği yansıttığımız içsel değişimlerimiz, aslında var olan duygusal gerilimlerimizin dışa vurumudur. Bu da hayatın bize sunduklarının içinde oluşturduğu kendi dinamiği değiştirmektedir. Sonuç olarak ortaya, varolan evrene paralel bir evren gibi derinlere inen alternatif bir dünya çıkmaktadır. Yapıtlar izleyicilerin kendi duygusal dışa vurumları ile etkileşim haline girebilen, pek çok bakış açısından farklı bir duygu yaratacak biçimde, izleyicinin kendi bakış açısını seçebileceği özgürlüğü sağlamaktadır. Çünkü, “Ben onu farklı zamanlarda, evire çevire, farklı duygularda, farklı ışıklar altında oluşturdum.” Bizimle birlikte yol almak isteyene kendini bulmasını sağlayacak bir çok boyutluluk ile birlikte, çoktan seçmeli, çok sosyal, çok eğlenceli, gerçek...

Sergi 18 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında Galeri Selvin 2’de ziyaret edilebilir.

Galerimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.