MAHMUT KARATOPRAK
"SARI SABIR ÇİÇEKLERİ"
RESİM VE DESEN SERGİSİ

Geçmişin koleksiyonundan alınarak kurgulanmış; “ herkesin farklı anlamlar yükleyeceği” bir parça – bütün ilişkisi içerisinde göreceği resimler...

Biçim ve düzen olarak yalın, sade, dingin bir o kadar da yalnız kadınlar renkli ve sessizler. Okuyan, arayan, araştıran, yargılayan kadınların fısıldamasında görüyoruz serginin temasını.

Toplam 28 kadının ortak sesi olan yaşanmışlık ve farkında olma halini paylaşıyor izleyici. Hep inceleyen meraklılık, ortak çaba gibi durmuyor hiç birinde. Bireysel tek başında olma hali, huzur ortamında öne çıkıyor sanki. Tüm imgelerin, düz satıhları rahatsız etmeden yer almalarını izliyoruz. Ve her biri izleyiciyle bunları paylaşıyor.

Mahmut Karatoprak’ın günlük imgeler ve lekelerin biçim kazanıp anlamlandırıldığı objelerle bezenmiş çalışmaları “Sarı Sabır Çiçekleri” isimli resim ve desen sergisi 20 kasımdan itibaren Galeri Selvin’de.

1953'te Kayseri'de doğan sanatçı,1973'te Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'na girdi. 1978'de Mustafa Aslıer Atölyesi'nden mezun oldu. Aynı yıllar başta Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Milliyet Sanat olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde grafik, illustrasyon, karikatür ve strip-bant çalışmaları yaptı. Üç eseri Basel Plastik Sanatlar ve Karikatür Müzesi'ne kabul edildi.1978-81 yılları arasında İsviçre (Zurih) ve Almanya'da grafik çalışmaları yaptı. Münih'de Bastei Verlag, Hamburg'da Kelter Verlag'da illüstrasyon, çizgi-roman ve resim çalışmaları yaptı. 1985'de Axel Springer Verlag için çalışmalar yaptı. Genschpenster Dergisi'nde kapak ve çizgi yaptı. 1985'den bu yana Almanya'daki Hörzu Dergisi'nde çalışmaları yayımlandı. 1997'de İstanbul'a döndü. Milliyet, Radikal, Elle, Masion Francoise, Options Dergileri'ne illüstrasyon yaptı. 2002'de Kayseri'de yaşamaya başlayan Karatoprak halen Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ögretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

1984 Simavi Vakfı ve İstanbul Belediyesi Özel Ödülleri, 1977 Kültür Bakanlığı Özel Ödülü,1977 ikincilik ödülü Skopje ,1973 üçüncülük ödülü Marostica-İtalya gibi ödüllere sahiptir.

20 Kasım - 15 Aralık 2013 tarihleri arasında Mahmut Karatoprak’ın "Sarı Sabır Çiçekleri" isimli resim ve desen sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.