ZEYNEP TORUN
"HER KEDİ BAŞKA BİR ALEM"
RESİM VE HEYKEL SERGİSİ

Adana doğumlu olan Zeynep Torun, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi  (Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. Cevat Dereli, Adnan Çoker ve Neşet Günal atölyelerinde çalıştı. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Temel Bilimler Bölümü’nü bitirdi. Değişik çocuk dergilerine resimler yaptı. Cevdet Altuğ’un atölyesinde seramik çalıştı. Sanat çalışmalarını seramik üzerine yoğunlaştırıp kendi seramik atölyesini açtı. Değişik kuruluşlara panolar yaptı. 1993 yılından itibaren resim ve heykeli birlikte yürüten sanatçı, yurtiçinde ve dışında pek çok karma sergiye ve fuarlara katıldı, kişisel sergiler açtı.

"Her Kedi Başka Bir Âlem" isimli sergisi ile ilgili şöyle diyor;

Hayatımıza giren kedileri yazıyordum. Daha önceden yaptığım kedi resimleriyle yazılar birleşince bir bütün oldu.
Günlerden Pazar, sevgili dostlarımız Sema ve Nezih Başgelen bizde. Konuşma sırasında bu yazı ve resimler konu olunca Nezih’in “Hemen bunu basalım” demesiyle kitabı elimde hissettim.
Uzun bir süre yeni resimler ve yazılarla, düzeltmelerle çalışmalar devam etti. Sonunda 2022’den birkaç gün evvel kitap elimizde oldu.
Selvin’e bahsettiğimde “Sergisini yaparız” deyince, çok hoş oldu benim için.
Kitapta değişik zamanlarda yapmış olduğum resimler var. Bir kısmı realist, bir kısmı soyutlanmış. Hayal mahsulü olanlar da var.
Tabii, Selvin olunca heykelsiz olmaz. Ben de kısa sürede heykeller yaptım.
Yazılı, şiirli, resimli heykelli bir sergi. Kediler her yerde.

Sergi kapsamında ayrıca, ilginç öyküleri ve birbirinden güzel resimleriyle kediler alemini daha iyi anlayacağınız bir kitap da sizi bekliyor olacak.

Sergi 22 Mart - 16 Nisan tarihleri arasında Galeri Selvin Arnavutköy'de ziyaret edilebilir.

Galerimiz Pazar günleri hariç 11.00-18.00 saatleri arasında açıktır.