MAHMUT KARATOPRAK
"EL YORDAMLARI I"
RESİM VE DESEN SERGİSİ

"Tanıklığını ettiğimiz zamanın her neresindeysek onu yakalayıp tutmayı, evvelin ve ardılın ötesine geçmeyi gerektirir sanat" diyenlere inanan Karatoprak, kimi zaman var olanı, gözlerimizin beynimize duyumsattığı biçimi ile, kimi zaman görülebilen olanı idealize edilmiş formlarla yansıtarak, kimi zamanda nesnelerin ötesinde bize hissettirdiği şeyleri yansıtarak çıkıyor karşımıza.

Resmin iki boyutlu evreninde gezinirken, ansızın üçüncü boyutunu da yakaladığımızı farkediyoruz. Bunu farketmemiz için Karatoprak'ın kadınlarının gözlerinin içine bakmamız yetiyor sanki.

"İfadeleri desenlerimin önüne geçsin isterim" diyen Karatoprak'ın işleri 20 Kasım 2014'den itibaren Galeri Selvin'de...

1953`te Kayseri`de doğan sanatçı,1973`te Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu`na girdi. 1978`de Mustafa Aslıer Atölyesi`nden mezun oldu. Aynı yıllar başta Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Milliyet Sanat olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde grafik, illustrasyon, karikatür ve strip-bant çalışmaları yaptı. Üç eseri Basel Plastik Sanatlar ve Karikatür Müzesi`ne kabul edildi.1978-81 yılları arasında İsviçre (Zurih) ve Almanya`da grafik çalışmaları yaptı. Münih'de Bastei Verlag, Hamburg`da Kelter Verlag`da illüstrasyon, çizgi-roman ve resim çalışmaları yaptı. 1985`de Axel Springer Verlag için çalışmalar yaptı. Genschpenster Dergisi`nde kapak ve çizgi yaptı. 1985`den bu yana Almanya`daki Hörzu Dergisi`nde çalışmaları yayımlandı. 1997`de İstanbul`a döndü. Milliyet, Radikal, Elle, Masion Francoise, Options Dergileri`ne illüstrasyon yaptı. 2002`de Kayseri`de yaşamaya başlayan Karatoprak halen Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde ögretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

1984 Simavi Vakfı ve İstanbul Belediyesi Özel Ödülleri, 1977 Kültür Bakanlığı Özel Ödülü, 1977 ikincilik ödülü Skopje ,1973 üçüncülük ödülü Marostica-İtalya gibi ödüllere sahiptir.

20 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında Mahmut Karatoprak'ın “El Yordamları” isimli resim ve desen sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.