BİRSEN SALAHİ
RESİM SERGİSİ

Sanatçı hakkında;

Kıbrıs doğumlu olan Birsen Salâhi, orta ve lise öğrenimini Viktorya Kız Lisesinde tamamladıktan sonra 1965 yılında kazandığı sınavla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne ( Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. İlk yıl Prof. Adnan Çoker'le çalıştı. 1970 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesinde Resim Bölümü Yüksek Lisans Diploması alarak  mezun oldu. İki yıllık Resim-Sanat Tarihi öğretmenliğinden sonra Devlet Tiyatrolarının açtığı sanat sınavlarını kazanarak kuruma baş realizatör olarak atandı. Yaklaşık olarak 2500 tiyatro oyununun dekor ve kostüm realizasyonunda çalışan Birsen Salâhi yurt dışında kostüm ödülüne layık görülmüştür.

200'ü aşkın karma sergiye katılmış grup ve fuar sergilerinde resimleri sergilenmiştir.

1990 yılında Atatürk Büyük Ödülü'nü alan sanatçı, Devlet Tiyatrolarında hizmet ödülü, plaket ve onur belgeleri sahibidir.

Devlet tiyatrolarındaki hizmetini dolduran sanatçı atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Resimleri hakkında;

Attığım her fırça darbesinin, her çizginin, kullandığım her rengin bir nedeni vardır. Çalıştığınız resmi heran düşünmezseniz sizi terk eder. Renk ve doku resimlerimde ön plandadır. Resmimin her santimetre karesinden ben sorumluyum. Hocamız Bedri Rahmi Eyüboğlu derdi ki: "Resimlerinizin bir santimetrekaresini büyüttüğünüz zaman size pentür tadı veriyorsa o resim oldu demektir".

İkonalar, ortaçağ sanatı, İtalya'nın ortaçağ ve Flaman rönesansı, Freskolar etkilendiğim akım ve tekniklerdir. Kendi yönümü bulmamamı sağlamışlardır.

Bir resme başladığım zaman önce onunla yaşamaya başlıyorum. Beni sarıp yaşamımın heranında olması ile kendimi ifade ediyorum. Ben resimlerimi önce yazıyorum. Küçük kağıtların üzerinde desenler çiziyorum. Renklerin nasıl olacağını yazıyorum. Yani resmi bu küçücük notlarla kafamda bitiriyorum. Benimle yaşayan bu eskizler birleştiği zaman tuvale başlıyorum.

Son sergimdeki kadınlarım annemdir. Bu resimlere bakanlar neşeyi, hüznü, coşkuyu ve tedirginliği yaşayacaklar.

Galerilerimiz Pazar günleri hariç 11:00 – 18:30 saatleri arasında açıktır.