UĞURAL GAFUROĞLU
"RAKIM SIFIR"
AMORF CAM SERGİSİ

Yedi tepe, Sarayburnu, Balat, Haliç, Galata, Kız Kulesi ve daha niceleri… Her biri gerdanlığının bir cevheri; büyülüğü güzelliğinin simgesi. Ama biri var ki, bunlardan hiçbiri dolduramıyor onun yerini. Onsuz eksik kalıyor İstanbul’un silueti.
Râkımı sıfırladığınızda göz göze gelirsiniz onunla. Şehrin sokaklarında yankılanırken milyonlarca yaşamın öyküsü… Ve kovalamaca oynarken sabahların mahmur telaşıyla akşamın yorgun sabırsızlığı… Boğaz’ın mavi-yeşil dalgaları arasından biraz mağrur, biraz mahcup, selamlar sizi. Umarsız bir dinginlikle, bir kuğu gibi süzülür. Martılar eşlik ederken coşkulu çığlıklarla, o iki kıta arasında dantelden köpüklerle örer anları ve anıları.
Ne bir tepeden bakmak, ne gitmek bir gurup vakti, ne de dinlemek kapatıp gözleri...
Umarsız bir dinginliğin elinden tutup, sıyrılıvermek şimdinin hırçın pençelerinden ve billur anlarda deneyimlemek için keyfi, coşkuyu ve mutluluğu...
Siz de gelin yanımıza: Burada Râkım Sıfır.
Burası, bakmadığınız, görmediğiniz, tatmadığınız, farklı bir İstanbul.

Uğural Gafuroğlu, 1980 li yıllardan bugüne gelen resim serüveni içerisinde hep kendi özüne ve kişiliğine dayanan saf, çocuksu ve hümanist heyecanların en iyi anlatımcısı oldu...

Resmin boyaya ve tuvale dayanan geleneksel malzeme zincirine doğadan aldığı yeni malzemeleri ve konuları ekleyerek farklı açılımlara cesaretle yöneldi. İster tuval olsun, isterse taş/çakıl taşları, ahşap veya camaltı resimleri, devamlı araştıran ve üreten kişiliğinin titizliği ve sabrının verdiği güçle yorulmadan üreten, naif anlayışının ürünleri için yeni denemelere imkan sağlamıştır.

Uğural Gafuroğlu, 1952 yılında Salihli’de doğdu. TED Ankara Koleji’nden sonra 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1986 yılından bu yana çalışmalarına devam etmektedir.

Bugüne kadar 29 kişisel sergi açan Gafuroğlu’nun yurtdışı koleksiyonlarda da eserleri bulunmaktadır.

Gafuroğlu, bu sergisinde amorf camlar üzerine yapmış olduğu yeni işleri ile sanatseverleri karşılayacaktır.

7-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında Uğural Gafuroğlu’nun eserlerinden oluşan “Râkım Sıfır” isimli amorf cam sergisini GALERİ SELVİN 2’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.