ÇAĞDAŞ ERÇELİK
HAYALBAZ
HEYKEL SERGİSİ

1983 yılında İzmir'de doğan Çağdaş Erçelik, 2005’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisans öğreniminin ardından doktorasını tamamlamıştır. Üç kişisel olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergi ve sempozyumlara katılan Erçelik,

2005 - Mimar Sinan Üniversitesi Sabancı Ödülleri 3.lük Ödülü
2007 - Erzurum Kar Heykel Sempozyumu 3.lük Ödülü
2007 - Kemal Türkler Anıt Heykel Yarışması Başarı Ödülü
2007 – HSBC Bankası Heykel Yarışması Başarı Ödülü
2011 – Beşiktaş Rotary Kulübü Piri Reis Anıt Yarışması 2.lik Ödülü
2011 – Kartal Belediyesi “Kartallı Kazım Anıt Yarışması” Mansiyon Ödülü
2012 – İstanbul Rotary Kulübü Yarışması Ödülü
2022 – İstanbul Gülhane Parkı Mihri Müşfik Anıt Yarışması 2.lik Ödüllerine sahiptir.

"Hayalbaz" isimli yeni heykel sergisi hakkında sanatçı şöyle söylemektedir;

Bu sergiyi bir günlük tutar gibi düşündüm. Yaşadığım şehir, yürüdüğüm sokaklar, çalıştığım atölye, karşılaştığım insanlar ve bunların arasında gezinen hatıralar ve hayallerin heykellerini yapmaya karar verdim.

Tıpkı bir peyzaj ressamının manzarayı izlemesi gibi, başıma gelen tüm bu acayiplikleri hatırlayarak boş a4 kağıtların karşısında uzun saatler geçirdim. Çizmeye başladığım karalamalar sayesinde, sanki hızla akıp giden hayatın, sabitleşip netleştiğini ve böylece onu daha yakından anlamaya çalıştığımı hissettim.

Eski karagöz ustalarına "hayalbaz" denirdi. İşte bu heykeller, hayalbazın bizzat kendi küçük dünyasına dair öyküler anlatıyor.

Çağdaş Erçelik'in "Hayalbaz" isimli heykel sergisini 11 Ekim - 9 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin Arnavutköy'de görebilirsiniz.