MARTIN KRASTEV
"KUTLAMALAR"
RESİM SERGİSİ

Sanatçı hakkında bilgi;

1953 Sofya doğumlu olan sanatçı, Sofya Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra mastırını Prof. Al. Poplilov yönetiminde tamamladı. 1983 yılından beri Yunanistan’da yaşamını ve sanatını sürdürmektedir.

İstanbul'daki dördüncü kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Krastev’in eserleri 13 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’de görülebilir.

Sanatçının bu sergisinde konu aldığı "Kutlamalar" isimli eserleri ile ilgili Dr. Evelina Minerva'nın yazısı aşağıda yer almaktadır.

Eskiden beri, bayramların iki yönü vardır; iyiliğin ümidin ve beklentinin bir ifadesi olarak bir kutlama töreni olanı ve insanın üstün ve metafizik bir güç tarafından korunma ve destek için samimi, saf - temiz, yaşamın geçici olduğunu unutturması ve aynı zamanda Yüce Tanrıya şükretmektirme isteği ile ibadet olanı.

Kutlama hem kırsal kesimde, hem doğal ortamda hem de dini mabetlerde, her zaman güzelliği ve özelliği ile ayırt edilen yerlerde yapılır. Kutlamalar, tüm genç ve yaşlıların asil ve mütevazı her kesimden insanların katıldığı bir şenlik havasında olur. Bu kutlama özellikleri hiç şüphesiz Martin'i en son "Ziyafet" dizisinin başlığını seçmeye yöneltmiştir. Bu olayların insan yaşamındaki evrenselliği, onun bir sanatçı olarak olgunluğunu göstermesine ve tüm resmini bir çocuğun bir denizin anlaşılmaz masumiyetini, oyunun neşeli ritüeli, eski büyüleyici melankolik motifleri tuvalde şapelin gizli huzuru, yaz ve sonbaharın sıcak renkleri - yaratılışın renkleri ile her zaman otantik güzelliği ve hayatın aydınlık tarafını arayan bir sanatçının eserinin olgunlaşmış meyveleriyle tasvir edilmiştir.

Galerilerimiz Pazar günleri hariç 11:00 – 18:30 saatleri arasında açıktır.