BİHRAT MAVİTAN
“Bir fil heykeli yapmak için, fil büyüklüğünde bir taş alınır ve bu taşın file benzemeyen yerleri atılır!!!!!”
HEYKEL SERGİSİ

Bihrat Mavitan bir düş gezginidir ve kendine özgü ironisiyle gerçekleri gösterirken bizleri düş yolculuğuna çıkarıyor.

Kendi ifadesiyle "Sanatımda heykel bir düşün peşisıra gelir. Bu düş bir figürdür. Bu figüre kendimi yakıştırıyorsam da, bu figür kimliksizdir. Benim düşlediğim her kişi oluverir. Bilmedik ya da çok bildik bir mekanda dolaşıverirler. Bilmedik veya çok bildik bir mekana doluşuverirler ve o noktada hareket son bulur. Kadrajıyla, kaidesiyle, sunuluşuyla artık benimdir. Yeni figür yeni mekanını aramak ve yerleşmek için karşıma gelir, hep karşımda dururlar. Hiç ben onların onlar benim arkamıza geçmeyiz, hep yüzyüze bakarız. Hiç 'keşke' dedirtmezler bana.

Sanatın sanat için olduğuna inanırım. 'Ars Gratia Artis' Bu yeni yapılacakların ana fikridir. Eskiz hazırdır. Bence malumdur. Şaşkınlığa, sürprize, hayrete gerek yoktur, yeterli ısrar yeteneği hizaya getirir. Tevazu gerekmez. Yaparsam iyi yaparım kuralına uyarım. Kendi beğenim çalışma ısrarımı oluşturur. Hep bir sonraki heykelimi merak ederim. Buradan anlaşılıyordur, heykel bir sonraki yapacağımın ilk aşamasıdır.

Ve özgeçmişini de şöyle atfediyor.

Akademİliyim. Öyle kalmakta ısrarlıyım. Sihirim burada saklıdır. Heykel bölümündenim, onun için resim yapmaktayım. Bilinenin aksine her heykelci biraz ressam, biraz mimar, rüyayı üç boyutlu görebilen sanatçıdır. Her rüyanın resmi yapılabilir. Her resmin de heykeli. Gerisi traştır. Ama, heykel "Traş" değildir, zor iştir. Heykel gölgesi düşen bir öyküdür. Önüne gelen de yapamaz. Yapsa da olmaz. Yaldırlaşır.

Sergiyi 13 Aralık - 6 Ocak tarihleri arasında Arnavutköy Galeri Selvin'de görebilirsiniz.