NAZ CAN
"EPHEMERAL - FANİ"

Günümüzden 4500 yıl önce insan, koza ile ilk karşılaştığında onu saran metrelerce kesintisiz ipliğin parlaklığına, dayanıklılığına ve bu minik böceğin marifetine hayran oldu. Özündeki bilgiyi cömertçe sunan böceği evcilleştiren insan, ticaret yolları kurdu...

Sanatçı, Bombyx Mori’nin (ipek böceği) yaşamının sırrını taşıyan ham ipek iplikler üzerinden bir masal anlatmaya başlıyor. Bu masalda doğa, umut, özgürlük ve çocukluğun saf sevgileri o “an”a mühürlenmek istermişcesine, boşlukta uçuşur gibi duran ipek ipliklerle birbirine kenetleniyor.

Tırtılın bildiği yegane işi yapmaya devam ettiği gibi, Naz Can da eserlerini içsel bir gereklilikle üretirken aslında varoluşumuzun anlamını sorguluyor. Sezgilerini bilimsel araştırmalarla desteklediği yoğun bir çalışma süreci sonunda, tamamen kendi özgün tekniği ve anlatımıyla ortaya çıkan işlerinde, bizleri de “alışkanlık uykusundan uyanmaya” ve görünenin ardındaki mucizeleri fark etmeye davet ediyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü’nden mezun olan sanatçı, uzun yıllar sektörde tanınmış markalara tasarım yaptı. Işık Üniversitesi ve Ticaret Üniversitesi’nde tasarım ve Moda Tarihi dersleri verdi. Bu sergiyle beş yıllık bir sürecin sonunda ilk defa izleyiciyle buluşuyor.

Naz Can'ın ipek iplik üzerine yapmış olduğu çalışmalarının yer aldığı “Ephemeral - Fani” isimli resim sergisini 3-19 Şubat tarihleri arasında Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.