FİLİZ ÖZTÜRK DOĞAN
"BİRLEŞEBİLEN ZITLIKLAR"
HEYKEL SERGİSİ

Filiz Öztürk Doğan , 1985-1989 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Ana Sanat Dalı Bülümü’nü bitirmiş ve aynı okulda Yüksek Lisans yapmıştır. 1989 Mimar Sinan Üniversitesi Pano Yarışması I’lik Ödülü, 1991 II.Prof. İsmail Hakkı Oygar Seramik Sergisi III.’lük Ödülü, 2011 VIII. Florence Biennale Florance, İtalya Heykel Dalında V.lik Ödülü ve 2013 Londra Art Biennale Heykel Dalında I.lik Ödülüne sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok festival ve sergilere katılmıştır.

Her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri vardır diyen Filiz Öztürk Doğan, ağacın yuvarlak ve sıcak formunu bozmadan bronzun sert ve soğukluğu ile seramiğin yuvarlak ve organik yüzeylerini birleştirerek heykellerini oluşturmuştur.

Kullandığı malzemenin çeşitliliğinin doğanın eskittiği, çalıştığı amorf ağaçlarını kafasında canlandırıp ekspresif lekeler yakalıyarak figürler yaratmakta kullandığını anlatmaktadır.

Sanatçı, heykellerinde vurgulamak istediğinin, zamanın meydana getirdiği değişimin aslında yenilenme olduğunu ve yenininde zamana bağlı olarak eskidiğidir. Değişen herşey kendisine deneyim katarak eskimektedir. Zamanın dokuya kattığı şey eskiye ait bir yenidir.

Bronz heykellerin yanısıra bronz ve ahşabın bir arada kullanıldığı figüratif heykellerin yer aldığı 14 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında Filiz Öztürk Doğan’ın “Birleşebilen Zıtlıklar” isimli heykel sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Galerimiz Pazar günü hariç diğer günler 11:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır.